Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu

Arama Site Ağacı Ana Sayfa
Hidayet GÜRSEL (Koro Müd. V.)

1977 Samsun doğumlu, musiki hayatına; 1986-1990 yılları  arasında sazlarının da çocuklardan oluştuğu Türkiye'nin ilk ve tek  çocuk korosu olan  Samsun Belediye Konservatuarında  Şef Muhterem SEZGİN ve İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu keman sanatçısı olan kızı Canan Sezgin Geylan ile başlayan Hidayet Gürsel;

1997 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Sanat Dalı'nı kazandı.  Gazi Üniversitesi Gençler Oda Orkestrası'nda Şef Prof. Dr. Yakup Kıvrak ile yurt içi ve yurt dışında çeşitli etnik konserlerde  ülkemizi temsil etme şerefine erişti.

Prof. Dr. Nezihe Şentürk ile   3-6 yaş grubu çocuklar için Oyun Dans Ritm pedagoji eğitimi,

Avusturya Carll Orff Üniversitesi Prof. Dr. Ulrike Jungmayer ile vurmalı çalgılar pedagojisi  alanında çalışmalar yaptı.

Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar ile Türk Müziği Oda Orkestrası çalışmaları yaptı.

Prof. Dr. Aytekin Albuz ile Piyano ,Asma Davul "Türküler Jazz oldu" proje konserleri yaptı.

1998 yılında Ankara'da Türk Japon Vakfı Korosunu  Ankara Devlet Korosu Ses Sanatçısı Annesi Şef Emine Gürsel ile kurarak;   Devlet Tiyatroları yönetmeni Mehmet Atay ile "Yunus Emre", "Aşk-ı Memnu", "Hacı Arif Bey" oyunlarını  koro ile sahneye koyarak, Türk Müziği koro konserlerine yeni bir boyut getirmişlerdir. Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda Şeflik yapmış olan , Timuçin Çevik Oğlu ile Kudüm Bendir Halile üzerine çalışmalar ve albüm kayıtları yaptı.

TRT Ankara Radyosu ve TRT televizyonunda değerli hoca bestekar Ahmet Hatipoğlu ile Tasavvuf konserleri programları gerçekleştirdi. TRT Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu ile "Gülizar" Klasik Türk Musikisi topluluğunu kurup; "Sultan Bestekarlar" projesini gerçekleştirdi.

2006 yılında Kültür Bakanlığı Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun açmış olduğu sınavı kazanarak Vurmalı çalgılar sanatçısı olarak göreve başlamıştır.Burada  Harput Musikisi üzerine  üniversite televizyonu ile çeşitli yayın ve yapımlara imza atmıştır.

2009 yılında Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun açılması ile Mersin'de görevine devam etmekte olan Hidayet Gürsel;

2011 yılında Türk Japon Vakfının kuruluş yıldönümü için Şef Emine Gürsel ile birlikte "Ankara'dan Tokyo'ya" adlı bir albüm çalışması yaparak, Türkiye Japonya arasında kültür köprüsü kurmuşlardır.2013 yılında  "ANA SESLERİ İLE ANADOLU" isimli 2. Müzikal Oyununu yazıp yönetti. Hidayet Gürsel Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda Müdür V. olarak sanat hayatına devam etmektedir.
Geri

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1595 kez gösterilmiştir.